#
#
#
#
#
Odeslat stránku e-mailem

Navigace

Obsah

Centrální zásobování teplem zajišťuje v Žatci 25 kilometrů potrubí.

Typ: ostatní
V areálu Žatecké teplárenské, a. s., v Perči vyrábějí teplo pro žatecké občany čtyři kotle. Ale víte, jak se pak teplo a teplá voda dostávají k vám domů?

          Horkovody v žateckých ulicích jsou z předizolovaného potrubí, což znamená, že ocelové trubky jsou izovolané a mohou se pokládat přímo do země. Nejsou tak potřebné žádné betonové šachty. Horkovody jsou pod zemí vedení ve dvou větvích, pro teplou vodu do města a chladnější v opačném směru. Protože v potrubí je zvýšený tlak, může v něm teoreticky proudit voda ohřátá až na 130 °C.

          Současné horkovody se nejčastěji pokládaly v letech 1996 až 2009, některé ale pocházejí už z 80. let. Jejich stav proto pracovníci teplárny průběžně kontrolují a případně plánují obnovu rozvodů tepla v městských ulicích.

          A jak teplá voda má být v domácnostech?

          Z bezpečnostních důvodů se do radiátorů v bytech smí dodávat voda maximálně do 90°C. Většinou ale stačí nižší teplota, a to do 76°C. Přestože si lidé často myslí, že čím teplejší voda v radiátorech, tím větší teplo v bytě, tak to není pravda. O intenzitě vyhřívání bytu nerozhoduje tepla v radiátoru, ale přímo velikost radiátorů – čim větší plocha, tím více tepla se z radiátoru uvolňuje a vyhřívá místnost.

          Z vodovodních kohoutků v Žatci teče voda nejčastěji o teplotě 55°C. Příslušná vyhláška umožňuje, aby v době špičky měla teplá užitková voda teplotu jen 45°C.


Vytvořeno: 2. 11. 2018
Poslední aktualizace: 2. 11. 2018 00:00
Autor: